Forum www.smpax.fora.pl Strona Główna www.smpax.fora.pl
Forum Spółdzielni Mieszkaniowej "PAX" Forum jest moderowane, i wymaga rejestracji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czyli jak zabrać spółdzielcom 4 120 000 złotych?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.smpax.fora.pl Strona Główna -> Ciekawe sprawy dotyczące Spółdzielni Mieszkaniowych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Eleanor Roosevelt
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 106
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:49, 14 Sie 2014    Temat postu: Czyli jak zabrać spółdzielcom 4 120 000 złotych?

Czyli jak zabrać spółdzielcom 4 120 000 złotych?


Mieszkańcy Osiedla Zoliborz III w 2013 otrzymali informacje o konieczności wymiany wodomierzy i poniesienia związanych z tą wymianą kosztów. Przeciętnie każda rodzina musiała wydać na ten cel ponad 700,- zł . z robocizną ok.1.000,- zł. W skali całego osiedla – 4120 mieszkań – wymiana wodomierzy z robocizną, daje sumę olbrzymią, ponad 4 120 000 złotych.


Tymczasem, pieniądze powinny pozostać w kieszeniach spółdzielców. Działania władz Spółdzielni mające na celu pobranie tych kwot są nieuzasadnione i co ważniejsze - bezprawne. Jakich działań spółdzielcy powinni się więc domagać?


Zacznijmy od przypomnienia faktów podstawowych, znanych każdemu, kto dba o własną kieszeń i własne mieszkanie.

1.

Zarządzenie nr 50 Prezesa Głównego Urzędu Miar z dnia 15 listopada 1999 roku - Dz. Urz. Miar i Probiernictwa nr 6/99 poz.51 stanowią, że co 4-6 lat powinno się wymieniać lub legalizować wodomierze zamontowane w lokalach mieszkalnych. Daje to pewność, że wodomierze działają prawidłowo i dokładnie naliczają ilość litrów zużywanej wody. W latach 2013/2014 upływał właśnie ten czas i wodomierze wymagały albo przeglądu (legalizacji) albo wymiany na nowe.

2.

W tym miejscu musimy przypomnieć, że: (a) mieszkania, w spółdzielni lokatorskie i spółdzielcze własnościowe są w świetle prawa własnością Spółdzielni i (b) przed kilku laty wodomierze zainstalowano za nasze pieniądze.

3.

Wodomierze stały się własnością Spółdzielni i to Spółdzielnia jest zobowiązana do poniesienia kosztów ich legalizacji lub wymiany. Spółdzielnia może pokryć te koszty albo z Funduszu Remontowego (jeśli uzna, że jest to remont), albo z Funduszu Eksploatacyjnego (jeśli uzna, że jest to tylko zwykła eksploatacja lokali). Dla jasności fakt ten powinien być projektem wniesiony na Walne Zgromadzenie i przegłosowany przez Najwyższy Organ Spółdzielni.W każdym razie Spółdzielnia powinna zapłacić za wymianę lub legalizację ze środków, które wszyscy mieszkańcy wnoszą w comiesięcznych opłatach.

Tak być powinno. Jednak jest inaczej. Administracja Żoliborz III raczyła jedynie poinformować mieszkańców,że o konieczności wymiany wodomierzy ciepłej i zimnej wody zadecydowała Komisja Techniczna Rady Osiedla ?.

W związku z tym, że zdaniem administracji wodomierze są prywatną własnością spółdzielców to musimy za wymianę każdego zapłacić. Ba stworzono teorię, że akurat te zakupione do montażu są najlepsze pod każdym względem. W każdym mieszkaniu są po cztery wodomierze (dwa dla wody ciepłej, dwa dla wody zimnej), więc łącznie koszty wymiany wyniosą po 700, - zł na mieszkanie. Plus robocizna.

Stanowisko władz Spółdzielni jest jednak błędne i pozbawione jakichkolwiek podstaw. I na nic zdadzą się kolejne stanowiska przedstawicieli GZM , kogokolwiek wskazanego przez kierownictwo.

Po pierwsze, w informacji przekazanej mieszkańcom nie podano podstawy prawnej żądania dodatkowych opłat. Tym sposobem odebrano nam możliwość dochodzenia naszych praw na drodze postępowania odwoławczego lub sądowego. W korespondencji administracja Osiedla powołuje się jedynie na „decyzje GZM” w gronie Komisji Technicznej i Zarządu Spółdzielni.

Po drugie, myli się administracja twierdząc, że właścicielami wodomierzy są mieszkańcy. Jak już wspomniałan właścicielem wodomierzy jest właściciel naszych lokatorskich i spółdzielczych własnościowych mieszkań, czyli Spółdzielnia. Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Urzędu Miar, w przypadku mieszkań spółdzielczych użytkownikiem wodomierzy jest spółdzielnia mieszkaniowa, która zawiera odpowiednie umowy, prowadzi rozliczenia i pobiera należności według wskazań wodomierzy.

Spółdzielnia jest również właścicielem instalacji wodociągowej oraz wody ciepłej doprowadzających wodę do lokali.

Jeśli zatem Spółdzielnia uważa, że dotychczasowe opłaty eksploatacyjne bądź czynsz nie pozwalają na wymianę lub legalizację wodomierzy to zgodnie ze Statutem Spółdzielni Rada Osiedla musi zadecydować o ewentualnej podwyżce czynszu. Ale podwyżka taka musi być uzasadniona, bo inaczej zostanie zaskarżona i uchylona przez sąd. Warto w tym miejscu jeszcze zauważyć, że o konieczności legalizacji lub wymiany wodomierzy było wiadomo już od 1999 roku. Związane z tą operacją wydatki powinny być więc zaplanowane już dawno i uwzględnione w czynszu. Władze Spółdzielni winny przecież znać przepisy.Podsumowując:

1. Wodomierze zalegalizować ponownie lub wymienić trzeba.

2. Koszty legalizacji lub wymiany muszą być pokryte z opłat eksploatacyjnych bądź czynszu, przy rzetelnie przedstawionych wyliczeniach.

3. Jeżeli administracja zamierzała zamontować nowe, jak twierdzi - dużo lepsze, wodomierze to zachodzi czynność modernizacji.

4. Dlaczego jest to takie ważne, dlaczego należy domagać się przedstawienia uchwały Rady Nadzorczej? – bo w razie słusznych zastrzeżeń możemy taką uchwałę zaskarżyć do sądu, który rozstrzygnie kto ma rację. Co więcej, jeśli odmówimy zapłacenia kwot, których domaga się administracja, to bez odpowiednich uchwał, podjętych zgodnie z prawem i statutem, spółdzielnia nie będzie miała podstaw prawnych do wyegzekwowania od nas tych pieniędzy.

5. Na razie władze Spółdzielni wymuszają od nas wszystkich zapłacenia za wymianę wodomierzy i jest to bezpodstawne i bezprawne. Władze dopuszczają się przestępstwa wyłudzenia określonego w art. 286 § 1 kodeksu karnego („Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.) i nadużycia zaufania – art. 296 § 1 („Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”).

Warto wziąć powyższe fakty pod rozwagę

MJK


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.smpax.fora.pl Strona Główna -> Ciekawe sprawy dotyczące Spółdzielni Mieszkaniowych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin